Kofeín je stimulant centrálneho nervového systému. Ako ste už určite počuli, má vynikajúce účinky na náš organizmus. Netreba to s ním však preháňať, len tak zaručíte, že robíte maximum pre vaše telo. Na čo teda pozitívne vplýva?  Ideme na to.

Zvyšuje kapacitu pamäti. Podľa Japonských vedcov je tomu tak, keďže v štúdií podávali testovaným ľuďom 200 gramové tabletky kofeínu, pri ktorých sa potvrdilo, že sa zlepšila pamäť a vedeli si tak spomenúť na viac udalostí.

Ak cvičíte a posilňujete, vedzte, že bolesť po cvičení, alebo ľudovo nazývané svalovica, sa zmierni až o 48%.

Chráni telo pred Parkinsonovou chorobou. Podľa výskumu, ak konzumujeme kávu, riziko ochorenia na Parkinsonovu chorobu sa znižuje a to i u ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu, že sa u nich toto ochorenia rozvinie.

Pomáha pri prevencii Alzheimerovej choroby, zvyšuje výkon počas cvičenia ako aj chráni naše oči pred vznikom šedého zákalu.

Ďalším neodškriepiteľným faktom je, že kofeín môže chrániť naše telo pred vznikom rakoviny kože. Odborníci toto tvrdenie zakladajú na štúdií, v ktorej zistili, že u tých, ktorí pijú kávu, existuje nižšie riziko, že sa u nich vyskytne melanóm.

Tak toto ste stopercentne nevedeli. Tinitus, alebo inak povedané pískanie v uchu je ďalším ochorením, pred ktorým kofeín chráni. A to hlavne u žien. U tých, ktoré vo výskume konzumovali kofeín v najvyšších dávkach v porovnaní so ženami, ktoré ho konzumovali v menších, či vôbec, sa tinitus vyskytoval najmenej alebo sa nevyskytoval vôbec.

Podobne je to aj s rizikom výskytu obličkových kameňov. Kľúčom k tejto záhade je fakt, že kofeín riedi moč a preto sa kamene u žien, ktoré konzumujú kofeín, nevyskytovali.

Ak trpíte astmou, máme pre vás dobrú správu. Pitie kávy otvára horné dýchacie cesty a pomáha tak astmatikom ľahšie dýchať. Môžeme to porovnať s liekom, ktorý obsahuje látku teofilín, ktorý sa používa na liečbu astmy. Kofeín tak z toho vychádza ako „najbližší príbuzný“ tohto lieku.

Ako môžete vidieť, kofeín je univerzálny liek v prevencii mnohých ochorení a neduhov. Nezabúdajte však, že ani s jeho pitím to netreba preháňať. Ako hovorí staré ľudové porekadlo: „MODUS OMNIBUS IN REBUS OPTIMUS EST“ alebo „Všetko s mierou.”

O tom ako pôsobí kofeín na náš mozog je pekne znázornené v nasledujúcom videu.